Drone Çekimi Nedir?

Drone Çekimi Nedir?

Drone Çekimi Nedir, içeriğimizde son zamanlarda sosyal medya başta olmak üzere sıklıkla karşımıza çıkan drone çekimi hizmetinin detaylarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Drone Çekim Hizmeti Nerelerde Kullanılır?

Son zamanlarda insanların özel günleri, iş yerleri tanıtımları, şehir ya da bölge tanıtımları ve çeşitli projeler gibi pek çok farklı konuda drone ile çekilmiş videoları sosyal medyada görüyoruz. Drone ile çekilen videolar ise günümüzde gitgide daha çok gördüğümüz videolar. Peki drone ile nasıl video çekilir ve drone çekimi nedir? Hepsi hakkında bilgi vermeden önce, kısaca drone nedir bakalım.

Bu terimi anlatmadan önce gelin ilk olarak drone hakkında bilgi verelim. Temeline baktığımızda, droneların insansız hava aracı olduğunu biliyoruz. Drone, genellikle kumanda ya da yazılım ile yönetilebilen ya da yönlendirilebilen bir insansız hava aracıdır. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi çeşitli projelerde video çekimi için kullanılan dronelara baktığımızda ise, bunların genellikle bir uzaktan kumanda ile yönlendirildiğini biliyoruz.

Drone ile yapılan çekim bir uzaktan kumanda ile havadan yapılan video ya da fotoğraf çekimidir. Ekipmanları, konusu ya da süresi değişse de; pek çok farklı alanda pek çok farklı konuda pek çok farklı ekipman ile bu işlem yapılabilir.

Örneğin düğünler, nişanlar ya da doğum günleri gibi özel günlerde; firmaların ya da bireylerin işi ile ilgili tanıtım videolarında ya da farklı birçok sektörde drone ile çekilen videolar oldukça fazla kullanılmaktadır.

Drone Arazi Çekimi
Drone Arazi Çekimi

 

Drone Çekimi İçin Hazırlıklar Nelerdir?

Drone çekimi için uyulması gereken birkaç önemli adım da bulunmaktadır. Diğer yandan, Drone ile yalnızca sivil ve askeri kurumların müsaade ettiği alanlarda çekim yapılabileceğinden, çekim öncesi izin alınması oldukça önemlidir. Çekim için anlaştınız firma, gerekli kurumlardan ilk olarak izin alır ve uygun bulunması dahilinde ilk adım atılmış olur.

Burada belirtilmesi gereken bir konu daha var. İzin gerektirmeyen kısa süreli drone çekimleri de bulunmaktadır. Ancak bu çekimler genellikle projeler, tanıtımlar gibi uzun süre ve geniş çekim alanları gerektiren konularda değil; daha kısa süreli ve daha dar alanlarda çekim yapılabilen konularda geçerlidir.

Eğer drone ile çekilecek video ya da fotoğraflarınız sivil havacılık izni gerektiriyorsa, gerekli izinleri almamanız dahilinde sizin ve çekimi yapan firmanın ciddi cezalarla karşı karşıya kalması söz konusudur. Bu nedenle bu konuyu oldukça önem göstermenizi ve gerekli izinlere gerektiği taktirde almanızı tavsiye ederiz.

Eğer drone çekimi yapmak istediğiniz alan çekime elverişli ise ve izin alınmışsa, belirlenen mekanda ne tarz bir çekim yapılacağı anlaştığınız firma tarafından planlanır.

Drone çekimi için kullanılacak ekipmanların da önemli olduğundan bahsetmiştik. Ancak belirtmeliyiz ki kullanılacak ekipmanın ve çekim sonucu elde edilecek görüntünün çözünürlüğünün ve kalitesinin, vereceğiniz fiyatı belirlediği bir gerçektir.

Bu adım drone çekimi için anlaştığımız firma ile ilk olarak konuşacağınız şeylerden biri de olabilir. Çünkü son zamanlarda görüyoruz ki, drone çekimi yapan çoğu firma belirli ekipmanları için belirli fiyat paketleri belirlemektedir.

Tüm bu adımlar gerçekleştirildikten sonra, istediğiniz amaca ve konuya yönelik bir drone video ya da fotoğraf çekimi yapılır. Ancak süreç bununla bitmiyor.

Drone ile çekilen videoya da fotoğraflar, anlaştınız firma tarafından düzenlenir. Bir montaj yapılır eğer gerekli ise ve bir kurgu söz konusuysa görsel efektler eklenebilir. Ses ve müzikle ilgili düzenlemelerde yapıldıktan sonra istediğiniz video ya da fotoğraflar size teslim edilir.

Drone Çekimi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Drone çekimi pek çok profesyonel ya da kişisel sebeplerle pek çok farklı alanda kullanılabilir. Örneğin arama-kurtarma çalışmalarında drone çekimlerinden faydalandığını biliyoruz. Ancak ticari olarak baktığımızda, drone çekimi kişilerin özel günlerinde, turistik şehir ya da bölge tanıtımlarında ya da bir firma olan tanıtımı için hazırlamak istediği videoya da fotoğraflarda bol bol kullanılıyor.

Sizler de internet üzerinden ya da yaşadığımız şehirde bulunan ve bildiğiniz profesyonel bir firma ile görüşerek ve gerekli izinleri alarak istediğiniz herhangi bir konu hakkında ve herhangi bir konsepte drone çekimi yapabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulanmasından sonra ve elbette gerekli izinleri aldığınız takdirde ortaya çok güzel sonuçlar çıkacaktır.

gursel

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir